Personal Protective Equipment
Filtered Search Results
DuPont™ ProClean™ Frock
Maximum containment short of a full coverage coverall. DuPont™ ProClean™ limited-use, full-length frocks offer the breathability and comfort of microporous film fabric.
| Seam Type | Serged |
|---|---|
| Cuff Style | Elastic |
| Product Type | Controlled Environments Frock |
| Cleanroom Class | Class 1000 (ISO 6) |
| Color | White |
| Material | Microporous Composite Fabric |
DuPont™ Tyvek™ IsoClean™ Lab Coat
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Protect against particulates and other contaminants in controlled environments.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Seam Type | Serged |
| Cleanroom Class | Class 1000 (ISO 6) |
| Color | White |
| Material | Tyvek |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Lay Down |
| Sterility | Non-sterile |
Ansell Kimtech™ Polaris™ Xtra Nitrile Exam Gloves
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Kimtech™ is your partner in driving progress. Tested against some of the harshest chemicals used in your work environment, Kimtech™ Polaris™ Exam Nitrile Gloves meet and exceed the industry standards for exam gloves.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Chlorinated | No |
| Length (Metric) | 30.48 cm |
| Applications | Laboratory |
| Color | Dark Magenta |
| Length (English) | 12 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Non-sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.19 mm |
| Thickness (Metric) | 0.15 mm |
| Accelerator Free | No |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Product Type | Nitrile Examination Glove |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Fingertip Textured |
| AQL | 0.65 |
| Glove Cuff Style | Beaded |
| Palm Thickness (Metric) | 0.15 mm |
Ansell AlphaTec™ 38001PP Medium Duty Chemical-resistant Gloves with Gauntlet Cuff
AlphaTec™ 38001PP Medium Duty Chemical-resistant Gloves with Gauntlet Cuff are made of water-based butyl and boast a raised diamond grip for precise industrial applications.
| Thickness (Metric) | 0.35 mm |
|---|---|
| Applications | Industrial |
| Product Type | Butyl Gloves |
| Color | Black |
| Length (English) | 14 in. |
| Latex Free | Yes |
| Material | Butyl |
| Glove Cuff Style | Gauntlet |
Ansell AlphaTec™ 87-198 Flock Lined Latex Gloves
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Natural latex gloves provide a high degree of tensile strength and are ideal for light-duty applications.
| Chlorinated | Yes |
|---|---|
| Grip Design | Fishscale |
| EN ISO 374-1 | Type C |
| Length (Metric) | 30.5 cm |
| EN ISO 374 - 5 | Bacteria, Fungi only |
| Color | Yellow |
| Length (English) | 12 in. |
| Lining | Lined |
| Material | Latex |
| Certifications/Compliance | FDA 21 CFR 177.2600 |
| Liner Material | Cotton Flock |
| Glove Cuff Style | Pinked |
Ansell Kimtech™ Sterling™ 9.5 in. Nitrile Gloves
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Sterling™ gloves combine the sensitivity of latex with the protection and strength of nitrile.
| Tensile Strength | 42 MPa |
|---|---|
| Disposable | Single-use |
| Length (Metric) | 24.13 cm |
| Applications | Healthcare,Laboratory |
| Chemotherapeutic Rated | No |
| Color | Gray |
| Length (English) | 9.5 in. |
| Material | Nitrile |
| Powdered | Powder Free |
| Finger Thickness (Metric) | 0.08 mm |
| Thickness (Metric) | 0.08 mm |
| Series | Kimtech™ |
| FDA 510 (k) | Yes |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | Partially Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D 6319, Meets USP <800> guidelines |
| AQL | 1 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.07 mm |
Ansell Latex-Nitrile Utility Gloves 57-890
Powder free, reusable general purpose gloves protect from chemicals and harsh materials including acids, oils, disinfectants, detergents and abrasives. Ideal for cleaning.
| Chlorinated | No |
|---|---|
| Grip Design | Diamond Embossed |
| Length (Metric) | 33 cm |
| EN 421 | Yes |
| Color | Blue |
| Length (English) | 13 in. |
| Material | Latex,Nitrile |
| For Use With (Application) | General purpose and cleaning |
| Thickness (Metric) | 0.16 mm |
| Series | Utility 57-890 |
| Certifications/Compliance (Europe) | Category III, EN 420:2003 + A1:2009, EN ISO 374:2016-1 |
| EN ISO 374 - 5 | Bacteria, Fungi WITH Virus Protection |
| Latex Free | No |
| Lining | Unlined |
| Certifications/Compliance | ASTM D6319,ASTM F1671 |
| Manufacturing/QMS Audit Standards | ISO 10993-10:2002, ISO 9001, ISO 11193-1:2008, ISO 13485 |
| Glove Cuff Style | Elasticated |
DuPont™ Tyvek™ IsoClean™ Frock
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Clean-processed and sterile frocks provide an inherent barrier to particles, microorganisms, and non-hazardous light liquid splash.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Seam Type | Bound |
| Cuff Style | Elastic |
| Product Type | Controlled Environments Frock |
| Packaging Type | Clean-processed, Individually Packaged |
| Cleanroom Class | Class 100 (ISO 5) |
| Color | White |
| Sleeve Style | Long Sleeve |
| Style | IsoClean™ 270 Series |
| Material | Tyvek |
| Closure Type | Snaps |
| Sterility | Sterile |
| No. of Pockets | None |
Ansell HyFlex™ 74-048 Lightweight Cut Protection Gloves
Lightweight gloves provide a high-level of cut protection and dexterity. Can be used as a liner under another glove.
| Construction | Knit |
|---|---|
| Length (Metric) | 23.5 cm |
| EN388 Standard | EN 388:4X2XF, EN388:454X |
| Color | Gray |
| Length (English) | 9.3 in. |
| Cut Resistance Rating | ANSI A6 |
| Material | Dyneema |
| For Use With (Application) | Food processing |
| Series | HyFlex™ 74-048 |
| ANSI Abrasion Rating | ANSI 3 |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 420:2003 + A1:2009 |
| Product Type | Cut-resistant Gloves |
| Latex Free | Yes |
| Liner Material | Dyneema™ |
| Glove Cuff Style | Extended |
KleenGuard™ G40 Latex Coated Cotton Gloves
Gloves provide a high level of durability in the workplace with a poly-cotton latex coating process to yield lower latex proteins. KleenGuard™ G40 Latex Coated Cotton Gloves ideal for masonry, general maintenance, and warehouse shipping applications.
| Series | G40 |
|---|---|
| Product Type | Seamless Knit Gloves |
| Coating Material | Crinkled Latex |
| Color | Gray |
| Material | Polycotton |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| For Use With (Application) | Masonry, General Maintenance, and Construction |
| Glove Cuff Style | Knit |
| Hand | Specific |
| Glove Cuff Color | Black |
Ansell AlphaTec™ 38-514 Chemical Resistant Butyl Gloves
Thin butyl glove provides resistance to aggressive chemicals including solvents and strong acids.
| Grip Design | Rough |
|---|---|
| Length (Metric) | 35.5 cm |
| Applications | Industrial |
| EN388 Standard | EN 388:1000X, EN 388:1000 |
| Color | Black |
| Length (English) | 14 in. |
| Material | Butyl |
| Powdered | Powder Free |
| For Use With (Application) | Chemical plants and transportation, chemical processing, handling acids, alkalies, salts and ketones |
| Thickness (Metric) | 0.35 mm |
| EN ISO 374-1 | Type A |
| ANSI Abrasion Rating | ANSI 3 |
| Certifications/Compliance (Europe) | CE 0493, EN 1149, EN 16350, EN 420:2003 + A1:2009; Category III |
| EN ISO 374-1 CHEMICAL LETTER CODES | ABCIKMPST |
| Product Type | Butyl Gloves |
| EN ISO 374 - 5 | Bacteria, Fungi only |
| Latex Free | Yes |
| Lining | Unlined |
| Glove Cuff Style | Beaded |
DuPont™ ProShield™ 10 Hooded Coverall
Spunbond meltblown spunbond (SMS) coveralls protect against non-hazardous particles and light liquid splashes in a variety of industries.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Seam Type | Serged |
| Product Type | General Purpose Coveralls |
| Waist Style | Elastic |
| Material | ProShield |
| Certifications/Compliance | ASTM D1117 |
| Gender | Unisex |
| Sterility | Non-sterile |
Ansell KleenGuard™ A30 Breathable Splash and Particle Protection Coveralls
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Disposable coveralls designed to protect against dirt, grime and light splashes and are made with breathable Microforce™ barrier fabric.
| Resistance | Particle,Liquid |
|---|---|
| Disposable | Limited-use |
| Cuff Style | Elastic |
| Product Type | General Purpose Coveralls |
| Back Style | Elastic |
| Color | White |
| Model | KleenGuard™ A30 |
| Material | SMS Fabric |
| Certifications/Compliance | NFPA 99 |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Pharmaceutical Research, Aerospace, Maintenance, General Manufacturing, Food |
| Closure Type | Front Zipper |
| Sterility | Non-sterile |
Ansell BioClean™ Sterile Dual Overshoes
Disposable overshoes are practical and durable, featuring a heavy-duty textured cast polyethylene slip-resistant sole for a secure footing.
Ansell AlphaTec™ 56-510 Hycar™ Apron
Cold-resistant heavy-duty Hycar™ nitrile apron for chemical splash protection with puncture and abrasion resistance.